Budziwój - dzielnica Rzeszowa


Do 31 grudnia 2009 Budziwój był osobną miejscowością.
Decyzją Rady Ministrów z 28 lipca 2009 roku sołectwo zostało włączone 1 stycznia 2010 roku w granice miasta Rzeszowa.

Budziwój leży w centralnym punkcie woj. podkarpackiego, na południe od centrum Rzeszowa. Sąsiaduje z Tyczynem, Hermanową, Lubenią, Siedliskami i Boguchwałą oraz dzielnicami Rzeszowa: Białą (od wschodu) i Drabinianką (od północy).
Północna część (Kolonia, Dębina, Porąbki i Pułanek) ma charakter nizinny. Południowa część pagórkowy. Na terenie Budziwoja występują lokalne nazwy topograficzne, oddające specyfikę poszczególnych obszarów. Północna, nizinna część nazywana była Podłężem od rozciągających się tam łęgów. Północno - zachodnia część została nazwana Porąbkami, od poręby, czyli miejscu po wyrąbanym lesie. Zwężająca się część pól w pobliżu Siedlisk nosi nazwę Pułanek, od połowy łanu, gdyż na większe przydziały nie było tam miejsca. Pola na południe od wsi nazywano Podlesiem, ponieważ rozciągały się one w kierunku lasu. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdował się przysiółek zwany Przylaskiem. Pagórkowaty obszar sięgający pod Przylasek i Hermanową odwadnia potok Hermanówka. W górnym biegu wpadają do niej dwa małe dopływy, dlatego ta część nosi nazwę Potoki.
Budziwój będąc typową wielodrożnicą dzieli się na Górę i Dół. W 1939 roku na rozparcelowanych polach majątku tyczyńskiego powstała w pobliżu cmentarza nowa część wsi zwana Kolonią lub Działkami, której mieszkańcy w większości pochodzili ze Zgłobnia, druga Kolonia powstała na terenach Dębiny. Najstarszą częścią dzielnicy jest obszar położony w zakolu rzeki Hermanówki, na jej południowym brzegu (ulice : Sportowa, Studzianki, Góra i Poselska). Nizinna część terenu Budziwoja często bywa zalewana wodami powodziowymi Strugu i Wisłoka.

Więcej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Budziw%C3%B3j

 

b_150_100_16777215_00_images_2012na13_mapa2.jpg 

 

b_150_100_16777215_00_images_2012na13_mapa1.jpg

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!