Narodowy Program Czytelnictwa w naszej szkole

Czas od września do listopada minął uczniom klas IV-VI pod znakiem intensywnych zajęć czytelniczych zorganizowanych wspólnie przez bibliotekę szkolną oraz Filię nr 5 WiMBP w Rzeszowie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach projektu dzieci uczestniczyły w spotkaniach ze znanymi ludźmi, lekcjach bibliotecznych, zajęciach plastycznych, warsztatach poetyckich i konkursach.

Wrzesień rozpoczęliśmy konkursem ph. „Tę książkę warto przeczytać”. Zadaniem uczestników było zredagowanie recenzji wybranej książki. Pierwsze miejsce zajęła Sylwia Kuś, II – Bartłomiej Potęcki, a trzecie – Remigiusz Piotrowski (Vb). Wszyscy uczestnicy otrzymali piękne książki i dyplomy. Klasy IV zostały zaproszone na spotkanie z Zenonem Fajgerem, pracownikiem rzeszowskiego oddziału IPN. Wspólnie zastanawiali się, czy wojna jest dla dzieci. Zajęcia urozmaiciło odczytanie przez Martynę Buż i Marcelinę Koczenasz fragmentów książek: „Czy wojna jest dla dziewczynek” oraz „Asiunia”.

W październiku członkowie koła plastycznego bawili się w kopistów podczas warsztatów plastycznych ph. „A może będę malarzem?”, które poprowadziła pani Aldona Wiśniowska, kierownik osiedlowej biblioteki. Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowany został konkurs ph. „Ten ma w sobie to coś” – opowieści o znanych postaciach na podstawie serii książek „Nazywam się…”. Miesiąc zakończył się lekcją biblioteczną dla klas V. Pani Aldona zaprosiła uczniów na herbatkę u Borejków, znanej książkowej rodziny.

Nie mniej atrakcyjny był ostatni miesiąc naszego wspólnego projektu. Uczniowie klas III wzięli udział w warsztatach poetyckich. Wzorując się na wierszach Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, tworzyli własne. Dla miłośników gór zorganizowałyśmy spotkanie z Marcinem Sondejem – przewodnikiem po Bieszczadach. Spotkanie to było nie lada gratką nie tylko dla miłośników gór. Wiele radości i zainteresowania wzbudziły także zajęcia z panem Wojciechem Birkiem – autorem i tłumaczem komiksów. Uczniowie klasy IVb poznali wcześniej na lekcji bibliotecznej w szkole cechy oraz najpopularniejszych bohaterów komiksu, a podczas spotkania poszerzyli swą wiedzę o metody pracy autora, mogli przetestować narzędzia, którymi się posługuje podczas pracy oraz stworzyć własny komis. W listopadzie odbyły się również dwa spotkania autorskie – z Beatą Ostrowicką (autorką wielu książek dla dzieci młodzieży) oraz Reginą Kawą (współautorką książek o Budziwoju). Ostatnim punktem programu był konkurs ze znajomości jednej z książek wszech czasów – „Ani z Zielonego Wzgórza”. Bezkonkurencyjna okazała się Natalia Ryba z klasy IVb, która zajęła I miejsce. II miejsce zdobyła Jadwiga Rejman z VIa, a trzecie Karolina Zacharska również z IVb.

bibliotekaa 1 bibliotekaa 2 bibliotekaa 3 bibliotekaa 4

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!